Warto przeczytać

Nauczyciel funkcjonariuszem publicznym

Zgodnie z przyjęta w 2007r. przez Sejm nowelizacją ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela nauczyciele otrzymali specjalną ochronę prawną – są chronieni jak funkcjonariusze publiczni.
Zgodnie z art.63 Kodeksu karnego, nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z 6 czerwca 1997r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz.553, z późn. zm.). Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla niego uprawnienia zostaną naruszone. Przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom publicznym regulują przepisy art.222-226.
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom publicznym należy uznać:
– art.222 – naruszenie nietykalności osobistej,
– art.223 – czynną napaść wspólnie z innymi osobami lub z użyciem broni palnej lub innego niebezpiecznego przedmiotu bądź środka obezwładniającego,
– art.224 – stosowanie groźby bezprawnej lub przemocy w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej,
– art.226 – znieważenie funkcjonariusza publicznego.
Konsekwencją powyższych zmian jest także nowelizacja art. 91d pkt 3, który rozstrzyga, że na wójcie, burmistrzu, prezydencie, staroście i marszałku spoczywa obowiązek występowania z urzędu w obronie nauczyciela, którego prawa w jakikolwiek sposób zostaną naruszone.

PODSTAWA PRAWNA:
– Ustawa z 11 kwietnia 2007r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 80, poz.542)
Tekst ma podstawie : artykułu Cezarego Widomskiego.

Ostrzeżenie przed napojami energetycznymi

Co dziewiąty gimnazjalista idzie do szkoły, popijając napój energetyczny. Co piąty pije go kilka razy w tygodniu – alarmuje „Gazeta Wyborcza”. Niewielu producentów umieszcza na opakowaniu ostrzeżenie, że ten produkt nie jest przeznaczony dla dzieci.
To wynik badań Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Na opakowaniach tego typu napojów można przeczytać o zaletach ich spożywania. Ale niewielu producentów umieszcza ostrzeżenie, że ten produkt nie jest przeznaczony dla dzieci.
Wypicie pobudzającego płynu ma być sposobem na stres, klasówkę, zmęczenie czy lepszy występ w zawodach sportowych. Tymczasem często powoduje nadpobudliwość i uzależnia, zwłaszcza młodych ludzi.
Spożywana przez dzieci kofeina może uzależnić psychicznie i fizycznie – ostrzega „Gazeta Wyborcza”. Niestety, zauważamy, że ten problem dotyczy i naszych uczniów. Rodzicu, porozmawiaj ze swoim dzieckiem na ten temat!

Złość w rodzinie

„Złość jest dla wszystkich trudna. Rodzice, którzy twierdzą, że nigdy nie stracili kontroli nad sobą z powodu złości, prawdopodobnie sami siebie oszukują. Złość to silne uczucie i równie trudno je zrozumieć, jak kontrolować. Ale pierwszym krokiem do zapanowania nad nią jest zrozumienie, skąd się bierze i jak przebiega.” Przeczytaj proponowaną książkę, a pomożesz sobie , swoim dzieciom i …nam.

kiedy-twoja-zlosc-krzywdzi-dziecko-poradnik-dla-rodzicow

Pedagodzy Zespołu Szkół w Lekowie polecają zainteresowanym rodzicom !

KEVIN STEEDE
„10 BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZEZ DOBRYCH RODZICÓW”

Autor – psycholog kliniczny – specjalizuje się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Książka napisana jest prostym językiem, poparta konkretnymi przykładami.
Autor umiejętnie próbuje przeprowadzić rodziców przez różne „pułapki”, które napotykają wychowując swoje dzieci. Mimo, iż zazwyczaj rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze, takie jak np.:

 ignorowanie potrzeb i trudności dziecka,
 brak konsekwencji,
 nieświadome prowokowanie złego zachowania,
 wpajanie błędnych przekonań itp.

Autor radzi też rodzicom, jak naprawiać swoje błędy w postępowaniu z dziećmi i budować prawidłowe relacje w rodzinie. Przydatną ciekawostką jest to, że każdy rozdział kończy się testem sprawdzającym, dzięki temu rodzic może sprawdzić czy dobrze zapamiętał ( utrwalił ) jego treść.

 Cyberprzemoc

Czy przemoc musi być fizyczna, by zniszczyć komuś życie? Niekoniecznie. Coraz częstsza agresja słowna w Internecie jest równie groźna. Jak wygląda cyberprzemoc i czy nękanie w Internecie może przerodzić się w tragedię w realnym życiu? Czy Twoje dziecko może również doświadczać przemocy w sieci i jak mu pomóc? Przeczytaj załączony materiał. Cyberprzemoc

A oto propozycja rodzinnej lektury podczas wiosennych ferii z okazji Świąt …

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s