Inicjatywy i publikacje nauczycieli

Innowacje pedagogiczne

W roku szkolnym 2014/2015 rozpoczęliśmy realizację trzech innowacji zgłoszonych do Kuratorium Oświaty w Szczecinie, których celem jest doskonalenie pracy Zespołu Szkół w Lekowie. Dwie z nich są realizowane w Lekowie, a jedna w Oparznie.

Innowacja opracowana przez Joannę Pawelec „Mały Samorząd Uczniowski klas 0-III.Wyzwalanie aktywności własnej dzieci z wykorzystaniem technik Celestyna Freinet’a” : to przewidziane na cykl edukacyjny różnorodne działania   na rzecz własnego rozwoju dzieci, rozwoju społeczności lokalnej oraz angażowanie w nie innych osób. Podstawowym celem  innowacji jest zwiększenie aktywności dzieci , która prowadzić ma do poprawy efektywności kształcenia w szkole, w tym na kolejnych etapach. Wprowadzenie nowych metod pozwoli na doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli, a stworzenie Małego Samorządu zapewni możliwość pełniejszego zaspokojenia potrzeb rozwojowych dzieci, zaspokoi w pełniejszym stopniu naturalną potrzebę działania i jednocześnie zapewni lepszą koordynację oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych. W realizację innowacji włączyły się nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Panie Beata Ejankowska, Anna Gabinet-Kricka i Krystyna Łaput.

Innowacja opracowana przez Annę Rynkiewicz  „Szkolny tydzień matematyki” : to całoroczny program, który oferuje uczniom odmienne sposoby zdobywania i utrwalania wiedzy niż  zazwyczaj stosowane na zajęciach matematyki. Uczniowie podczas realizacji zadań tworzą prezentacje multimedialne, rozwiązują zadania matematyczne, rebusy, biorą udział w warsztatach, konkursach, turniejach matematycznych. Cały program zawiera sporą dawkę humoru, zapewnia uczniom rozrywkę, dobrą zabawę, jednocześnie ucząc i wzbogacając ich wiedzę matematyczną. Celem programu jest podniesienie efektywności kształcenia z matematyki poprzez zapewnienie uczniom czynnego udziału w zdobywaniu wiedzy matematycznej. Różnorodność metod i form pracy proponowanych w programie mają rozbudzić zainteresowanie matematyką wśród szerokiego grona uczniów, rozwijać kreatywność, rozwijać uzdolnienia matematyczne oraz wyrobić motywację do nauki z tego przedmiotu. Kulminacją i podsumowaniem programu jest tydzień matematyczny zorganizowany przez uczniów.

Innowacja opracowana przez Izabelę Kielar „Rusz głową! – Trening łamigłówek i gier logicznych” : to rozwiązanie metodyczne, mające na celu kształcenie intelektu poprzez rozrywki umysłowe. Matematyka jest jednym z głównych przedmiotów nauczania w szkole, ale wielu dzieciom sprawia trudności. W związku z tym powstała innowacja, która odnosi się do drugiego etapu edukacyjnego i uwzględnia zadania szkoły i nauczyciela w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania. Została skonstruowana tak, by sprzyjać rozwojowi ucznia, kształtować jego umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania logicznych wniosków i rozwiązywania postawionych problemów.

Projekty

Kolejny rok z rzędu bierzemy udział w konkursie „Projekt z klasą” – organizowanym przez Wydawnictwo Nowa Era. Kolejny raz uzyskaliśmy certyfikat potwierdzający, że podchodzimy do edukacji sposób nowoczesny, że jesteśmy otwarci na uczniowskie inicjatywy, że tworzymy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów, że poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtujemy umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym . Certyfikat Dobrze zaPROJEKTowanej Szkoły potwierdza, że poprzez promowanie pracy metodą projektu w szczególny sposób dbamy o rozwijanie umiejętności kluczowych, wprowadzamy niestandardowe formy nauki, motywujemy uczniów do większej aktywności. W roku szkolnym 2014/2015 autorami i opiekunami trzech odrębnych projektów są: Pani Anna Rynkiewicz, Pani Róża Tabaszewska i Pan Jakub Szynkowski.

nowa era006 nowa era003 nowa era004 nowa era005

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s