,,Czytanie uskrzydla”, czyli XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Zespole Szkół w Lekowie.

„Czytanie uskrzydla” – to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, a zarazem motto wszystkich  spotkań, w których uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III Zespołu Szkół w Lekowie. Maluchy wysłuchały ciekawych interpretacji znanych utworów lirycznych i prozatorskich w wykonaniu zaproszonych lektorów. Sporo radości i uśmiechu wśród przedszkolaków wywołały wiersze Juliana Tuwima, czytane przez Panią Elżbietę Niechwiadowicz, pracownicę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdwinie im. Jana Śpiewaka.

Pani Ela prezentowała utwory takie jak: „Rzepka”, czy „Okulary”. Wszystkie wiersze przedstawione zostały w bardzo ciekawy i interesujący dla dzieci sposób z wykorzystaniem rozmaitych rekwizytów. Kolejny zaproszony do Szkoły lektor – Zastępca Wójta Gminy Świdwin Pani Joanna Anglisz-Myszka  przywitała uczestników wierszem „Lokomotywa” J. Tuwima. Po wysłuchaniu utworu na wszystkich uczestników czekała niespodzianka, a mianowicie teatrzyk cieni pt. „Kopciuszek” wykonany przez Panią Anię Łaput – lidera Kampanii CPCD w naszej Szkole. Pani Ewa Gralak – pracownica gminnej biblioteki w Lekowie przygotowała dla dzieci kilka zabawnych opowiadań autorstwa Doroty Gellner oraz optymistyczne utwory H.Ch. Andersena, czy Braci Grimm. Nie można zapomnieć również o uczennicach klasy szóstej SP, które wspierały czytelnictwo w klasach młodszych przez cały rok. Uczennice w przerwach lekcyjnych przybliżały młodszym kolegom i koleżankom utwory literatury dziecięcej, jak: „Kot w butach” Charlesa Perrault, „Calineczka” H.Ch. Andersena, „Królewna Śnieżka” J.W. Grimm oraz krótkie wiersze: „Paweł i Gaweł” A. Fredry, „Żuk”, czy „Pomidor” J. Brzechwy, i wiele innych. W ostatnim dniu imprezy zaproszony gość Pani Barbara Szczepańska przeczytała dzieciom kilka ciekawych wierszy oraz opowiedziała o pasji gromadzenia i czytania książek. Punktem kulminacyjnym kampanii prowadzonej w Szkole była wspólna zabawa dla dzieci i rodziców pod nazwą „Bajkowa parada”. Dzieci tego dnia przybyły do Szkoły przebrane za bajkowe postacie. Dzień rozpoczęliśmy od prezentacji uczestników na scenie i przywitanie ich gromkimi brawami. Następnie wszyscy zaproszeni zostali do tańców i zabaw przy muzyce podczas trwania których specjalnie powołane jury rozstrzygnęło konkurs na najlepszą pracę literacko-plastyczną pt. „Lokomotywa” J. Tuwima. Wybór nie był łatwy, ponieważ do konkursu przystąpiło mnóstwo dzieci. Wyróżnieni zostali: Miejsce I- Arkadiusz Głowacki
kl. „III”, Miejsce II – Kacper Kalka kl. „II B”, Miejsce III – Nikola Lis kl. „O”. Po wręczeniu nagród wszyscy udaliśmy się na boisko szkolne gdzie na każdą klasę czekał pojemnik z kolorową kredą. Ostatnim zadaniem było wykonanie „klasowej” Bajkowej Krainy. Dzieci były całkowicie pochłonięte pracą. Pracowały z uśmiechami na twarzy dzieląc się pomysłami na kolejne elementy w swoich krainach. To był bardzo intensywny i fascynujący tydzień, który pozostanie w pamięci dzieci i wszystkich zgromadzonych gości na długi czas.

Realizacja tej kampanii dała wszystkim uczestnikom dużo satysfakcji, pozwoliła uruchomić nowe obszary aktywności dziecięcej. Zachęciła rodziców do współpracy z nauczycielem i pokazała, że możemy współdziałać dla dobra wszystkich dzieci. Na pewno będziemy kontynuować te działania w przyszłym roku szkolnym, poszerzone o nowe pomysły.

Serdecznie dziękujemy wychowawczyniom klas oraz zaproszonym gościom, którzy włączyli się w tą kampanię, liczymy na kolejny rok wspólnej pracy.

Opracowała: A. Łaput

Zdjęcia: A. Łaput

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s